Vedúca predmetovej komisie

E-mail: zmijovsky@gpohkk.edu.sk

Články predmetovej komisie

Informácie

PK zabezpečuje vyučovanie povinných aj voliteľných predmetov v dvoch vzdelávacích oblastiach – Matematika a práca s informáciami, Človek a príroda. Aktuálne učebné plány s počtom hodín jednotlivých predmetov v ročníkoch nájdete na https://gympohkk.edupage.org/text19/ . Rozvrh hodín všetkých členov PK a všetkých tried školy nájdete na https://gympohkk.edupage.org/timetable/ .

Okrem základného vzdelávania ponúkame žiakom aj mnoho aktivít mimo vyučovania, pri ktorých si záujemcovia môžu rozvíjať svoje schopnosti a talent. Členovia PK vedú záujmové krúžky (v tomto školskom roku je to chemický krúžok a správa webových portálov, v minulých školských rokoch sme mali aj krúžok origami a krúžok prvej pomoci) a pripravujú žiakov na predmetové olympiády, stredoškolskú odbornú činnosť a iné súťaže.

Olympiády a SOČ

V predmetových olympiádach a SOČ naši žiaci pravidelne získavajú pekné umiestnenia na krajskej i celoštátnej úrovni. Len za posledných 5 školských rokov sme mali v matematickej olympiáde 8 úspešných riešiteľov v krajskom kole, 1 úspešného riešiteľa a 1 víťaza celoslovenského kola. Vo fyzikálnej olympiáde boli 17 žiaci úspešnými riešiteľmi krajských kôl, 1 úspešný riešiteľ a 1 víťaz celoslovenského kola.  V chemickej olympiáde bolo 20 úspešných riešiteľov krajských kôl. V olympiáde z informatiky bolo 5 úspešných riešiteľov krajských kôl. V SOČ v prírodovedných odboroch sa 9 prác umiestnilo na 1. – 3. mieste v krajskom kole a 2 práce získali 1. miesto v celoštátnom kole.

Súťaže

Žiaci sa pravidelne zúčastňujú aj ďalších súťaží  – v matematike je to napr. Matematický klokan, súťaž Pangea, Matematický náboj, Matboj, súťaž v piškvorkách. Z informatických súťaží to sú iBobor, IT fitnes test, súťaž Kasiopea. Z ďalších prírodovedných súťaži ide napr. o súťaž fyzikálnych projektov Cascade, súťaž Reťazová reakcia – Chemgeneration, Scientia Pro Futuro, Festival vedy a techniky, súťaž družstiev prvej pomoci SČK, súťaž Expert geniality show, v ktorej sú aj prírodovedné témy a mnohé iné niektoré aj on-line súťaže.

Exkurzie a besedy

V škole organizujeme aj rôzne prírodovedné exkurzie, besedy, prednášky, školské súťaže a zapájame sa do niektorých projektov a iných akcií. V rámci národného projektu KomPrax sme v roku 2012 zorganizovali chemické dopoludnie pre žiakov našej školy aj žiakov ZŠ Dr. Fishera v Kežmarku – členovia chemického krúžku predviedli zaujímavé a efektné chemické pokusy. V rámci projektu „Hands on Particle Physics“ sme v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ v Košiciach  mali v roku 2013 zaujímavú prednášku o elementárnych časticiach spojenú s počítačovým spracovaním dát z urýchľovača LHC v Cerne.

V spolupráci s PF UPJŠ v Košiciach pravidelne každý školský rok v čase maturitných skúšok organizujeme pre žiakov 2. ročníka Prírodovedný deň. Na tejto už tradičnej akcii odznelo na našej škole veľa zaujímavých prednášok a besied s pracovníkmi fakulty. Záujemcom o prírodné vedy umožňujeme aj účasť na rôznych podujatiach, prednáškach, sústredeniach, konzultáciách k olympiádam a letných táboroch organizovaných rôznymi inštitúciami.

Zaujímavé pre žiakov sú aj exkurzie napr. do Čistiarne odpadových vôd v Kežmarku alebo Poprade – Matejovciach, do Železiarní v Podbrezovej, do Tatranskej mliekarne v Kežmarku, do Múzea J. M. Petzvala v Spišskej Belej, Technického múzeá v Košiciach, účasť na  IT konferencii OpenSlava v Bratislave, …

Ďalšie aktivity

Rozhlasové relácie k rôznym témam (Svetový deň boja proti AIDS, Svetový deň vody, Svetový deň zeme, …) prispievajú k environmentálnej výchove a prevencie. V akcii  Čisté hory zase priložíme ruku k vyčisteniu nám blízkych Vysokých Tatier. Tradične podporujeme aj rôzne finančné zbierkyDeň narcisov, Biela pastelka, Sloboda zvierat. K environmentálnej správaniu motivujeme žiakov aj celoškolskou súťažou o najenviro triedu – hodnotí sa estetická úprava tried, počet a starostlivosť o kvety, aktuálnosť nástenok, separácia odpadu, účasť na ochranárskych podujatiach, publikácia príspevku o životnom prostredí v školskom časopise a iné ekologické aktivity.