Ema Hetešová – Lux mentium

Dňa 20. júna 2023 sa na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove uskutočnilo slávnostné odovzdávanie ocenení najúspešnejším pedagógom a žiakom stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského
samosprávneho kraja. Plaketu Lux mentium – Svetlo poznania si z rúk predsedu PSK Milana Majerského prevzala aj Ema Hetešová, tohtoročná maturantka.

Ema dosahovala vynikajúce študijné výsledky, jej priemer počas celého štúdia bol 1,00. Zapájala sa do rôznych mimoškolských aktivít a súťaží, v ktorých úspešne reprezentovala Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku, mesto Kežmarok a Prešovský kraj. Aktívne sa zapájala do biologických a ekologických súťaží. Zaznamenala niekoľko výrazných úspechov, napr. absolútny víťaz súťaže ECOidea v roku 2020, 1. miesto v krajskom kole biologickej olympiády v roku 2020, 5. miesto a úspešný riešiteľ v celoštátnom kole biologickej olympiády v roku 2020.

V školskom roku 2021/2022 obsadila 1. miesto v krajskom kole a následne zvíťazila aj v celoštátnom kole Stredoškolskej odbornej činnosti v odbore Biológia. Jej práca získala Zvláštne ocenenie poroty SOČ a svoju odbornú prácu na tému Forézia štúrikov Slovenska prezentovala ako hosť v celoštátnom kole SOČ v Českej republike, ktoré sa konalo v Kutnej Hore. Zároveň svoju prácu predstavila prostredníctvom série prednášok žiakom stredných a základných škôl mesta Kežmarok. Výsledok svojej výskumnej práce publikovala v odborných časopisoch, napr. v karentovanom časopise Revista Ibérica de Aracnología.

V novembri 2022 sa ako členka tímu zúčastnila Študentskej konferencie na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU, kde predstavila výsledky práce chemického krúžku, v ktorom aktívne pracovala.

Počas celého štúdia na strednej škole pôsobila ako redaktorka a neskôr šéfredaktorka školského časopisu Stretnutia.

Vďaka svojej priateľskej povahe a mnohým kladným charakterovým črtám bola obľúbená medzi spolužiakmi, vždy ochotná pomôcť a poradiť.

Eme srdečne blahoželáme, ešte raz ďakujeme za reprezentáciu školy a šírenie dobrého mena Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku. Prajeme jej v ďalšom štúdiu veľa úspechov, tvorivých nápadov a invencie.

Ing. Daniela Čekovská