Exkurzia do Liptovského Mikuláša
Dňa 19. 9. 2024 sa žiaci I. A a I. B triedy spoločne zúčastnili každoročne organizovanej exkurzie do Liptovského Mikuláša,kde mali možnosť prehĺbiť si poznatky o našej slovenskej prírode a o nebezpečnom, ale o to zaujímavejšom jaskyniarstve.
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré sme navštívili ako prvé, nám ponúklo vysvetlenia mnohých „tajomstiev“. Počas prechodu múzeom (od vzniku Zeme cez minerály, horniny, zvieratá, jaskyne a minulosť prírody našej krajiny) nás sprevádzala milá pani lektorka, ktorá už aj tak zaujímavú interaktívnu prehliadku ešte viac vyšperkovala.
Ale to, čo robí Slovensko Slovenskom, nie je len jeho krásna príroda a pamiatky, ktoré sme si mohli poprezerať pri prechode cez srdce Mikuláša. Sú to aj korene nášho slovenského jazyka, ktoré sme skúmali v zrenovovanej budove evanjelickej fary. Tú mnohí z nás poznajú ako Múzeum Janka Kráľa. Expozícia nesie meno po významnom slovenskom spolku Tatrín. V tejto nám neznámej, no pre dejiny dôležitej, budove sme nakukli do histórie evanjelickej fary v Liptovskom Mikuláši, objavovali sme zákulisie našich Štúrovcov. Videli sme jednu z najdôležitejších knižných zbierok vtedajšej doby.
Stihli sme si poobzerať aj expozíciu v minulosti veľmi „populárnej“ mučiarne, s ktorou sa spája príbeh zbojníka Jánošíka. V ďalšej expozícii sme si vypočuli prednášku o básnikovi Jankovi Kráľovi. Po návštevách zaujímavých múzeí sme mali čas preskúmať mesto a napokon sme sa všetci šťastne vrátili naspäť do Kežmarku.
Michaela Gaborčíková, I. B