Ani mladí nie sú voči pomoci druhým ľahostajní

Žiaci Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku sa okrem štúdiu venujú aj rôznym mimoškolským aktivitám. Jednou z nich bola aj pomoc pri rozdávaní potravinových balíčkov 19. a 20. septembra, keď žiaci druhého ročníka spolu so zamestnancami Spišskej katolíckej charity navštívili rómske osady v Kežmarku, Krížovej Vsi, Podhoranoch, Veľkej Lomnici,  Huncovciach, Rakúsoch a Stráňach pod Tatrami.

Operačný program potravinovej a materiálnej pomoci, spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie, zabezpečuje zmiernenie potravinového a materiálneho nedostatku v rodinách v hmotnej núdzi. Okrem rozdávania potravinových a hygienických balíčkov je súčasťou tejto pomoci aj poradenstvo o zdravej výžive a hygienických návykoch. Balíčky sa distribuujú osobám na základe zoznamu vytvoreného Úradom práce sociálnych vecí a rodiny. Distribúciu na území Slovenska zabezpečujú Slovenská katolícka charita, Slovenský červený kríž a Charita Svätej Alžbety.

„Cítila som sa nápomocná. Mala som dobrý pocit, že konám niečo, čo je pre ľudí prospešné. Myslím si, že je to dobrý druh pomoci, pretože som na vlastné oči videla, že tí ľudia a hlavne deti, vyzerali dosť podvýživene a zanedbane. Môj osobný názor je, že niektorí si túto pomoc zaslúžia, ale iní ju iba využívajú a nijak zvláštne im to nepomôže,“  vyjadrila sa žiačka gymnázia.

Gymnazisti takýmto spôsobom spolupracovali so Spišskou katolíckou charitou, ktorá rozdáva potravinové a hygienické balíčky v ôsmich okresoch, prvý, no určite nie poslednýkrát.

„Budeme radi, ak prídete medzi nás, či už pri zberaní potravín pre najnúdznejších v Tescu  9. – 11. novembra, alebo ďalšom rozdávaní potravinových balíčkov. Kto sa nebojí, môže nám prísť pomôcť rozdávať polievky bezdomovcom. V detskom domove máme viacnásobne postihnuté malé deti, ktoré sú odkázané len na pomoc druhých… Charita je miesto, kde ľudia môžu konať dobro a tak sa nebránime ani iným aktivitám, ktoré môžu núdznym pomôcť. Ak človek pomáha, vždy ho to mení k lepšiemu. Byť lepší je jedným z cieľov charity,“ povedal pán Pavol Vilček, diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity.

Mnohí ľudia berú svoje dobré životné podmienky za samozrejmosť, no pri iných je to práve naopak. Som rada, že sme aj my, žiaci gymnázia, mohli takto aspoň malou štipkou prispieť k pomoci ľudí v núdzi.

Laura Špaková
Foto: Zuzana Dindová