Svetový deň zdravej výživy

Určite ste sa už stretli s výrokom: „Sme to, čo jeme.“ Výživa je pre náš organizmus nevyhnutnosťou. Nie vždy však svojmu telu dodávame to, čo skutočne potrebuje a čo ho pozitívne ovplyvňuje. Zdravá a vyvážená strava je základom toho, aby všetky procesy v našom tele mohli fungovať správne. Väčšina ľudí sa o ňu ale začne zaujímať až vtedy, keď sa u nich vyskytnú nejaké zdravotné problémy. To ale nie je správna cesta. Zdravá výživa by mala byť pre každého z nás prioritou, pretože je jedným zo základných pilierov zdravého života.

Preto práve dnes, keď si celosvetovo pripomíname deň zdravej výživy je na mieste sa zamyslieť nad tou našou.

Máme optimálny jedálniček, ktorý pozostáva z dostatočného množstva minerálnych látok, stopových prvkov, zdravých rastlinných tukov, bielkovín, sacharidov, vitamínov, čerstvých a funkčných potravín?  Dodržiavame dostatočný pitný režim, ktorý sa taktiež podieľa na správnej činnosti organizmu?

Čo je teda zdravé stravovanie? Určite to nie je len brokolica na pare s kuracím mäsom 5x v týždni alebo šalát so šalátom 3 x do dňa. Nie je to ani žiadna veda. Niekedy stačí dodržať niekoľko zásad stravovania. Ponúkame niekoľko dobrých rád:

• Rafinovaný cukor nahraďte prírodnými sladidlami
  • Zredukujte konzumáciu sladených nápojov – nahraďte ich čistou vodou, bylinkovým čajom a ovocnými šťavami
  • Fastfoodovú stravu a polotovary vymeňte za domácu stravu
  • Preferujte celozrnné pečivo pred výrobkami z bielej pšeničnej múky
  • Menej soľte a koreňte jedlá
  • Konzumáciu vyprážaných a mastných jedál obmedzte na minimum, nezdravé tuky nahraďte zdravými, bohatými na omega 3, 6 mastné kyseliny
  • Vyvarujte sa konzumácii alkoholu

A rada na záver: Namiesto sladkostí si dajte ovocie!

Napríklad zdravé jablko, ktoré vám vďaka nášmu sponzorovi p. Kušionovi zo spoločnosti. SK Mix, s.r.o. teraz po hlásení prinesieme do tried. Prajeme dobrú chuť a zdravý a úspešný deň!

Hlásenie na záver:

Od zajtrajšieho dňa do štvrtka 20.10. prebieha na našej škole zber papiera a použitých batérií. Zber bude prebiehať denne v čase od 7:20 do 7:50 a popoludní od 14:20 do 15:30. Papier musí byť zviazaný a ideálne aj odvážený. Kartóny prosím zväzujte samostatne. Nezabúdajte, že súťažíme o naj EKO triedu a výhry v celkovej výške 150 eur. A toto nie je jediný dôvod, prečo recyklovať papier. Recykláciou 1t papiera redukujeme spotrebu energie a vody pri jeho výrobe až o 60%, znižujeme znečistenie ovzdušia o 75% a vody o 35%. Jedna tona recyklovaného papiera zachráni 17 stromov.
Prines papier a zachráň strom!!!!