Dňa 10. 2. 2017 prebiehal na našej škole Deň otvorených dverí, ktorý tak ako každý rok, je niečím výnimočný a originálny. Tohtoročná téma bola mimoeurópske umenie a naša trieda získala tému – Asýria a Babylon.

Ako jediní sme mali spracovať tému, ktorá súvisela s dávnou minulosťou. Pre nás však aj toto malé spektrum možností bolo obrovskou výzvou. Búrka nápadov nás zasiahla hneď pri realizovaní našej témy, s ktorou sme boli celkom spokojní.

Pred vstupom do babylonských čias sa nedalo nevšimnúť si tzv. Ištarinu bránu, ktorá zdobila našu triedu z vonkajšej strany. Keď ste prekročili prah súčasnosti a vstúpili ste do Babylonu, privítali vás dvaja Babylončania, ktorí Vám s radosťou porozprávali o polohe Mezopotámie a podobne. Keď sa skončil tento príbeh, nasledovala skutočná scénka života v Babylone a ich tvrdé pravidlá. Žobrákovi hrozil trest smrti za ukradnutie chleba, avšak vďaka vašej prítomnosti sa nad ním kráľ zľutoval a nechal ho žiť. Na konci cestičkami Babylonom Vás taktiež s úsmevom na tvári privítali strážkyne Chamurrapiho, ktoré vám ochotne porozprávali o vzniku klinového písma a samozrejme o Chamurapimu a jeho zákonníkoch. Pokračovať v tejto prehliadke ste mohli len vtedy, keď ste svoje iniciálky zanechali na „hlinenej tabuli“. Cestou do moderných čias Iraku Vás sprevádzal iracký vojak, ktorý na prechode do súčasnosti kontroloval cestovné pasy a neustále niečo mrmlal v arabčine. Myslím, že niektorí z návštevníkov sa začínali báť o svoj drahocenný život.

Každú polhodinu sa v našom Iraku odohral nezvyčajný program, kde mali návštevníci možnosť zažiť atmosféru tradičnej modlitby Moslimov pod vedením irackého Imáma. Neskôr vás celou prehliadkou sprevádzali nadšení študenti v tradičných odevoch, ochotní vždy porozprávať o zvykoch, tradíciách, geografii a umení v Iraku. V závere ste mali možnosť ochutnať tradičné arabské jedlo. To bolo podľa niektorých to najlepšie, čo na našej škole v ten deň ochutnali.

Pevne veríme, že ste sa v našom Babylone cítili dobre a niektoré informácie vás zaujali a uchováte si ich ešte dlho v pamäti.

Tešíme sa na vás aj budúci školský rok.

Kolektív 2.A