India. Každému hneď napadne krajina plná farieb, vôní, rôznych náboženstiev, zvykov, či tradícií. A presne takáto predstava sa vybavila aj nám. Túto tému sme si vyžrebovali už na ZUČke, kde nás náš triedny profesor Otto Krajňák uistil, že máme najlepšiu tému. Prípravy sa mohli začať. Rozhodli sme sa priblížiť túto (ne)poznanú kultúru čo najviac. Začali sme už niekoľko týždňov pred samotným DOD, kedy sme sa snažili vymyslieť, ako tému spracovať čo najlepšie. Ako ľudí doslova dostať do Indie, aj napriek tomu, že sa v skutočnosti budú nachádzať len na pôde nášho gymnázia.
Hľadali sme, pýtali sme sa, pozerali fotky a videá z Indie, aby sme čo najlepšie vystihli atmosféru samotnej krajiny. A informácií bolo naozaj veľa. Museli sme totiž zaobstarať všetko. Od rôznofarebných látok, doplnkov, kostýmov až po typické indické jedlá a koreniny.
Z našej triedy sa počas štvrtku stala doslova „štvorizbová India“.
Prvá časť, do ktorej ste mohli počas DOD vojsť, bol Bollywood. Prvotná myšlienka spočívala v tom, že návštevníkom ukážeme natáčanie konkrétneho filmu z Bollywoodu. Lenže kto vie, či by to strhlo ich záujem. A tak sme sa prispôsobili dnešnej, o niečo pohodlnejšej dobe. V príjemnej atmosfére a na veľkej obrazovke ste si mohli vychutnať indickú filmovú tvorbu. Ak ste mali šťastie, dostali ste do ruky vrecko popcornu a pokračovali do druhej časti.
Pri vstupe vás privítala usmievavá „Indka“, ktorá vám v prítomnosti hinduistických bohov porozprávala o tomto náboženstve, a teda najrozšírenejšom náboženstve v Indii. O náboženských rituáloch, zvykoch, či posvätných miestach. Bohovia sa vznášali vo vzduchu a pod nimi sa rozprestierala posvätná rieka Ganga. Vo vzduchu ste mohli cítiť vôňu indických tyčiniek, ktoré sa používajú v indických chrámoch a táto vôňa dopĺňala celú atmosféru chrámu. Nechýbalo ani oblečenie Matky Terezy a Ghándiho.
Nasledovala najhonosnejšia a najvýznamnejšia udalosť v Indii – tradičná indická svadba. Hrala hudba a spoza stola, plného jedla, sa na vás usmieval ženích a nevesta, ktorá nebola oblečená v bielom, ale pre nás v menej tradičnej červenej farbe. U indických neviest je táto farba totiž to tradičnou. Po vypočutí zaujímavosti o tej „pravej indickej svadbe“ ste videli indický tanec v podaní našich šikovných spolužiačok. Mohli ste ochutnať rôznofarebné omáčky, či chutné indické koláče.
A hneď, ako dozneli zvuky indickej svadby, mohli ste sa s nami ocitnúť v indických uliciach, plných stánkov s rôznym tovarom, ako sú koreniny, látky, koberce či množstvo nádherných šperkov. Jednoducho všetko, čo patrí na typické indické trhy. Ak ste boli odvážnejší, mali ste možnosť ochutnať ozajstné indické jedlá pripravené s láskou našimi spolužiačkami, ktoré sa riadili výlučne receptami tejto krajiny.
Projektový deň nám, žiaľ, zbehol ako voda. Dni príprav a tvrdej práce bolo vidieť v každom kúte našej triedy. Síce to bolo len pár hodín, no my sme si ich užili naplno. Náš posledný projektový deň. A my sme to zvládli ako sa patrí! Neľutujeme. Možno len to, že sme našu „kežmarskú Indiu“ museli hneď po DOD rozobrať. A aj keď múry našej triedy teraz už nedýchajú Indiou, v nás spomienky na ňu ostanú navždy.