Bratislava – Viedeň

Bratislava – Viedeň

Posledný aprílový víkend (28.4. – 30.4.2017) strávili kežmarskí gymnazisti v Bratislave a vo Viedni.

Všetko to začalo v piatok 28. 4. o 8.00 hod. 30 žiakov prvého až tretieho ročníka a dvaja učitelia sme nastúpili do autobusu. Pred odchodom sme zakývali do okien Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku (niežeby nás netešilo, že sa v piatok nemusíme učiť 🙂 ) a plní očakávania sme sa začali predierať nečasom po slovenských cestách a diaľniciach. V autobuse vládla skvelá atmosféra.

O 14.40 sme konečne dorazili do Bratislavy. Ubytovali sme sa na izbách Inštitútu pre verejnú správu v Dúbravke. Po 16tej sme vyrazili do Eurovei.

Zlatým klincom dňa bolo zaujímavé divadelné stvárnenie menej známych Hviezdoslavových textov Časy, časy, mrcha časy režiséra Petra Weincillera, rodáka zo Svitu. Tieto texty svedčia o veľkosti génia a nadčasovosti nášho národného básnika, ktorého meno nesie aj naše Gymnázium v Kežmarku. Zažili sme poetické uvažovanie o vzťahu k majetku, peniazom, vlastníckym prejavom a úskaliach mamony (sú to napríklad básne Pomsta mŕtvych, Deľba dedičstva, Noc je, Časy, časy, mrcha časy, kedyže sa polepšíte a ďalšie…).

Sobota patrila Viedni

V sobotu sme sa po tradičnej okružnej jazde po Ringu vybrali zo Schwedenplatzu na celodennú pešiu prechádzku historickým centrom Viedne. Vďaka sčítanej pani sprievodkyni sme sa okrem faktov dozvedeli aj množstvo zaujímavých a vtipných príbehov, ktoré zobrazovali symboly na stavbách rôznych historických období. Nahliadli sme aj do Dómu sv. Štefana a kostola Augustiniánov v areáli Hofburgu, kde sú uchované neporušené srdcia Habsburgovcov v špeciálnych urnách na znak spojenia sa s Bohom. Naši študenti ochutnali aj tradičný Wiener Schnitzel.

Po chutnom obede nás čakala fascinujúca prehliadka cisárskej knižnice, ktorá patrí medzi najkrajšie barokové knižnice na svete. Po nej sme navštívili Umelecko-historické múzeum, ktorého samotná architektúra bola umeleckým dielom. Tu sme sa „prešli“ egyptským oddelením, kde sme sa opäť dozvedeli veľa zaujímavostí o spôsobe vtedajších stavieb a symbolike kresieb, ale aj o myslení a umení danej doby.

Pre pestrosť programu sme tento rok vybrali aj novinku, tzv. Aqua Terra Zoo – Haus des Meeres (Dom mora). Tu sa mohli študenti okrem nádherného výhľadu na celú Viedeň priamo zo strechy Domu mora pokochať aj vzácnymi druhmi podmorského sveta či tropických pralesov.

Záver patril tradične zábavnému parku Prater, ktorý patrí medzi veľmi obľúbené atrakcie aj u samotných Viedenčanov. Na doplnenie energie tu odporúčame vynikajúcu kávu priamo v reštaurácii pod známym Wiener Riesenrad, centrom celého areálu. O 20.00 sme sa príjemne unavení, ale plní zážitkov presunuli späť do Bratislavy a večer patril okrem oddychu aj zdieľaniu sa z celého dňa.

Nedeľa v Blave

Posledný deň patril nášmu hlavnému mestu. Ráno sme sa zbalili a vyrazili k budove Národnej rady a Bratislavskému hradu, kde sme si mohli prezrieť Bratislavu z výšky. Nesmelo chýbať staré mesto, chrám sv. Martina a iné pamiatky v okolí. Tie sme si prezreli samostatne, nakoľko tu bol rozchod.

Do Kežmarku sme sa vrátili o pol siedmej večer. Unavení ale spokojní. Bis nächstes Jahr, Wien.

Mgr. Kolesárová, Mgr. Žmijovský

Fotoalbum

 [g-gallery gid=”3788″]