Exkurzia do koncentračného tábora v Osvienčime

Dňa 25. 9. 2017 sa študenti 4. ročníka zúčastnili exkurzie do koncentračného tábora v Osvienčime, ktorá sa stala na našej škole už každoročnou tradíciou. Koncentračný tábor Osvienčim bol počas druhej svetovej vojny nemeckým vyhladzovacím táborom, ktorý postavili na príkaz H. Himmlera. Po napadnutí Poľska sa jeho prvými väzňami stali práve Poliaci. V plynových komorách však našli smrť predovšetkým Židia, ale aj Rómovia, sovietski vojnoví zajatci a ďalší. Zahynulo v ňom približne 1,5 milióna nevinných ľudí.

Táto exkurzia má študentom pripomenúť fatálny omyl ľudstva, docieliť ponaučenie z chýb minulých a predovšetkým nedopustiť, aby sa v budúcnosti tento omyl zopakoval. Vďaka nej by si mali uvedomiť, že sme si všetci rovní a každý ľudský život má rovnakú cenu. Osvienčim je miestom plným bolesti a zúfalstva a platí staré známe, že je „lepšie raz vidieť ako stokrát počuť…“