Geografická produkcia Svet okolo nás

Dňa 22. februára 2017 sa žiaci druhého a tretieho ročníka zúčastnili geografickej projekcie z cyklu Svet okolo násktorá sa konala v budove kežmarského kina Iskra. Názov projekcie bol Peru – štyri strany sveta. Žiakom bola prezentovaná táto juhoamerická krajina videonahrávkou so sprievodným komentárom jej tvorcov. Žiaci boli oboznámení s prírodnými charakteristikami Peru a s jeho históriou. Veríme, že projekcia sa žiakom páčila a získali nové, užitočné poznatky o tejto ďalekej krajine, čím si rozšíria svoj obzor.

Prečo štyri strany sveta? Jednalo sa o štyri základné provincie Inkskej ríše – na severe, na juhu, na západe a na východe. A všetkému tomu kraľovalo hlavné mesto Cuzco. Tu vo výške 3500 metrov nad morom, tĺklo srdce Inkskej ríše. Mesto sa rozprestiera v krásnom údolí náhornej roviny, ktorá by bola inde pochovaná pod večným snehom, ale v trópoch ma výhodu príjemného a zdravého podnebia. Cuzco znamená po kečuánsky pupok sveta.

V období španielskeho vpádu sa peruánska ríša rozkladala pozdĺž pobrežia Pacifiku asi od druhého stupňa severnej šírky až k tridsiatemu siedmemu stupňu južnej šírky. Západnú hranica Peru tvorí oceán, ale smerom na východ siahala na veľa miestach ďaleko za hory, až do končín, ktorých presnú polohu nepoznáme. Inkské korene siahajú až do r. 1200 n.l., ale celá oblasť bola osídlená ešte o niekoľko tisíc rokov skôr. Najstaršie doklady o ľudskej prítomnosti sú datované do doby 12000 rokov pred.n.l.

Viac info o projekte: http://www.svetokolonas.com/popis-programu/peru/

Fotogaléria – Svet okolo nás