Prváci v Astronomickom ústave SAV

Maturitný týždeň na našej škole pre prvákov pokračoval v utorok v Astronomickom ústave Slovenskej akadémie vied v Starej Lesnej.

Žiaci si najprv vypočuli, čomu sa pracovníci ústavu venujú a načo sa zameriavajú vo svojej práci. Následne si prezreli a prečítali náučné obrazy vo vstupnej hale ústavu. Potom sa presunuli k ďalekohľadu, kde sa dozvedeli na akom princípe takýto prístroj funguje.

Na ďalšiu časť programu sa presunuli do zasadacej miestnosti, kde si žiaci vypočuli veľmi zaujímavú prezentáciu o astrofyzike. Okrem už predtým osvojených poznatkov ako napríklad, že Jupiter je najväčšou planétou slnečnej sústavy, sa žiaci dozvedeli veľmi zaujímavé informácie.

Vedeli ste prečo vlastne máme štyri ročné obdobia? Alebo, že originálna farba slnka je biela? Alebo, že aj hviezdy majú svoju pubertu a dospelosť? A že, keď sa pozeráme na jednu hviezdu, nemusí to byť jedna hviezda, ale napríklad aj dve či tri? Tak, o takéto, a mnohé iné zaujímavosti prváci múdrejší odchádzali zo SAV Stará Lesná.