Tretiaci na brannom

V dňoch 23.-25. mája sme sa my, žiaci III.A a III.B triedy, zúčastnili spolu s našimi vyučujúcimi na brannom cvičení. Počas troch dní nás čakal program, ktorý si pre nás pripravili naši učitelia telesnej a športovej výchovy.

V prvý deň sme sa oboznamovali so základmi podania prvej pomoci v rôznych prípadoch ohrozenia života (uštipnutie hadom, popáleniny alebo postrelenie), ošetrenia zlomenín a uloženia do stabilizovanej polohy. To všetko nám vysvetlila žiačka III.A triedy Antónia Balážová, ktorá má úspešne zvládnutý zdravotnícky kurz.

Vysvetlili sme si aj, aké poznáme signály v nebezpečných situáciách, čo znamenajú a ako ich spoznať. A keďže sa blíži leto a turistická sezóna, pripomenuli sme si, ako sa nestratiť v lese, ak náhodou nemáme pri sebe mapu.

Na druhý deň sme mali možnosť spoločne si zašportovať v našej telocvični. Hral sa basketbal, volejbal a kto chcel, mohol si ísť zacvičiť do posilňovne. Zakončením dňa bol futbal, ktorý si proti sebe zahrali chlapci z oboch tried. A dievčatá sa tiež nezostali len nečinne prizerať, práve naopak, silno povzbudzovali potleskom svojich spolužiakov.

Naše branné cvičenie sme ukončili prechádzkou a ako odmena sa nám naskytol krásny výhľad na Tatry a okolité dediny. Ukázali sme si, ako rozložiť oheň na táborisku a, samozrejme, čo by to bolo za táborisko, ak by sme ho nevyužili na opekačku. Počasie nám na tento deň vyšlo teplé a slnečné, takže sme si ho mohli užiť naplno.

Terézia Litvinská  III. A