Girl’s Day

Girl’s Day

Dňa 25. apríla 2019 sa konal Girl’s Day, celosvetový deň žien v IT, ktorého súčasťou sme boli aj tento rok. Po dlhej, ale zábavnej ceste sme opäť po roku navštívili košický T-Systems. Po privítaní a následnej radosti z darčekov, ktoré si pre nás pripravili, nasledoval 3-hodinový program nabitý informáciami, inšpiráciou a, samozrejme, skvelou náladou a zábavou. Jednu krásnu prezentáciu striedala ďalšia, a my sme sa dozvedeli niečo nové nielen o projektovom manažmente, ale vypočuli sme si aj úprimné názory na duálne vzdelávanie priamo od študentov, a na prácu v tejto firme od žien. Všetci si iba chválili a odporúčali.

Na odreagovanie sme si zábavnou formou vyskúšali prácu v tímoch a presvedčili sa, že komunikácia a vzájomná podpora sú jej hlavnými piliermi. Predtým, ako sme sa rozlúčili, sme prišli skontrolovať zamestnancov, ktorí nám ochotne predstavili svoje pracoviská, a tak sme mohli vidieť na vlastné oči, že ich pracovný čas sa nesie v priateľskej atmosfére a sú otvorení vzájomnej pomoci. Z tejto firmy sme odchádzali plné motivácie.

Stella zo IV. A navštívila iné miesto: GlobalLogic je košická firma, ktorá tento rok hostila aj mňa. 25 dievčat usadili do ich oddychovej miestnosti. Po privítaní nás rozdelili na 5 skupiniek po piatich a mali sme menšie workshopy. Na prvom workshope sme pozorovali, čo robia testeri, ako to robia a prečo. Pokračovali sme kontrolou kvality programov a stránok a podieľali sme sa na oprave ich najčastejších chýb, ako napr. zle napísané slovo, zle rozdelené odseky, slová v inom jazyku a iné. Tretí workshop bol o programovaní jednoduchých príkazov, kde Angry Bird mal za cieľ zjedenie húsenice. O rozšírenej realite sme sa dozvedeli neskôr. Ako funguje, kde sa používa a ako vytvoriť 3D rozšírenú realitu pre Fakultnú nemocnicu v KE, ktorú používajú na zvýraznenie nádoru, aby lekári mohli presne zistiť, kde je daný nádor a ako sa k nemu dostať. V poslednej časti sme vytvárali dizajn aplikácií. Celý tento deň sa niesol v pokojnom duchu, kedy nás vniesli do chodu firmy.

Bol to krásny, ale zároveň i veľmi náročný deň, ktorý sme ukončili oddychom vo vlaku cestou domov. Podobné akcie môžeme mladším žiakom, ktorí rozmýšľajú v budúcnosti nad smerom IT, len odporučiť.

Dominika Bernátová – III. A, Stella Reščáková – IV. A

Fotoalbum