Spolu za slobodu

Sviečková manifestácia, ktorá sa odohrala 25. marca 1988, sa považuje za najvýznamnejší verejný prejav odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pri príležitosti jej 30. výročia sa počas posledného marcového víkendu konalo v Bratislave spomienkové podujatie s názvom „Spolu za slobodu“. Počas týchto dní sa účastníci mohli zapojiť do rekonštrukcie Sviečkovej manifestácie, do rôznych besied s pamätníkmi a významnými politikmi. K rečníkom patrili slovenský prezident Andrej Kiska, bývalý prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck, Ján Figeľ, František Mikloško, Peter Zajac, Ladislav Bučko, Iva Mrvová a mnoho ďalších. Záver tohto podujatia patril slávnostnému koncertu speváckeho zboru a komorného orchestra Lúčnica v Slovenskej filharmónii. Členkou tohto speváckeho zboru je aj absolventka nášho gymnázia Dominika Semaňáková, ktorá zároveň vystúpila aj v jednej z diskusií. Vďaka projektu Nenápadní hrdinovia, ktorý sa zameriava práve na obete komunistického režimu, sa mohli tohto podujatia zúčastniť aj žiaci našej školy.

Viac o tejto akcii a pocitoch počas nej sa dočítate v nasledujúcom čísle časopisu Stretnutia.

Laura Špaková